Najlepsze trasy spływów kajakowych (Polska)
- Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
Niektórzy planując wakacje, wyszukują najpopularniejsze europejskie miasta i ich zakątki, aby w wesołym gwarze innych turystów podziwiać ich piękno. Inni zaś, ceniący sobie spokój i kontakt z naturą wybierają tajemnicze i kręte trasy spływów kajakowych, gdzie z dala od miejskiego zgiełku, bez komputerów i smartfonów mają możliwość wsłuchania się w najpiękniejszą muzykę - śpiew ptaków z łagodnym szumem wody w tle.
Północno-wschodni region Polski to przepiękne tereny o stosunkowo niewielkim zaludnieniu, gdzie natura ma możliwość by pokazać swoje najpiękniejsze i pełne oblicze. Spływy kajakowe Rospudą to możliwość spędzenia kilku dni we wspaniałych okolicznościach przyrody. Niezwykle urokliwy szlak o długości 63 kilometrów rozciąga się wzdłuż imponujących terenów Puszczy Augustowskiej. Na jej pokonanie należy przeznaczyć od 5 do 6 dni.
Jeśli aktywny wypoczynek na wodzie to przede wszystkim Mazury! Ten słynący z najpiękniejszych jezior w naszym kraju region to cisza, spokój, bliskość przyrody i najróżniejsze trasy kajakowe dla mniej lub bardziej zaawansowanych. Szczególnie wart uwagi jest jeden z najpiękniejszych szlaków na Mazurach, rozciągający się na imponującą długość ponad 100 kilometrów. Spływ kajakowy od Sorkwit do Rucianego – Nidy to przynajmniej 8 dni niezwykłych przygód w sąsiedztwie przepięknej przyrody i przelatujących nad głowami czapli siwych. Ponadto spływ obejmować może wpłynięcie na Wielkie Jeziora Mazurskie, czy zwiedzenie rezerwatów przyrody - Zakrętu oraz Królewskiej Sosny.
Szlak Drawa, prowadzący od Czaplinka do Nowych Bielic to piękna trasa, która przypadnie do gustu zarówno początkującym, jak i bardziej doświadczonym kajakarzom. Urokliwa rzeka, będąca drugim po Gwdzie najważniejszym dopływem Noteci, prowadzi uczestników spływu przez tereny Drawskiego Parku Krajobrazowego oraz Drawieńskiego Parku Narodowego. Wyjątkowość, jak i niezwykły urok trasy docenił, a także rozsławił sam - jeszcze wtedy ksiądz - Karol Wojtyła, na którego cześć nazwano fragment szlaku. Cała trasa to aż 171 kilometrów meandrujących rzecznych ścieżek, na pokonanie których przeznaczyć trzeba od 8 do 12 dni.
Czarna Hańcza to malowniczy dopływ Niemna, płynący przez Polskę i Białoruś. Dzięki swoim szczególnym walorom estetycznym, jak i stosunkowo niewysokim poziomie trudności, szlak ten jest jednym z najbardziej znanych w Polsce. Chętnie wybierany przez amatorów, jak i doświadczonych miłośników spływów kajakowych. Płynąca przez jezioro Wigry trasa liczy około 62 kilometrów, a na jej pokonanie potrzeba od 3 do 5 dni.
Wkra jest prawym dopływem Narwii o długości niemal 250 kilometrów. Jej źródeł należy szukać w województwie warmińsko-mazurskim, niedaleko wsi Januszkowo. Niezwykle urokliwe zakątki rzeki Wkry imponują nawet najbardziej doświadczonym kajakarzom; fenomenalne, kilkumetrowe skarpy, kolorowe pola, łąki i uspokajająco szumiące lasy to otoczenie tras kajakowych spływów takich jak Joniec-Borkowo, czy Szczypiorno-Pomiechówek.
Spływy kajakowe rzeką Wkrą to doskonały pomysł na aktywny wypoczynek w samotności, z grupą przyjaciół, jak i rodziną. Wzdłuż szlaku rozciągają się przepiękne krajobrazy trzech różnych rezerwatów przyrody - Gołuskiej Kępy, Dziektarzewa oraz Doliny Wkry. Pokonującym szlaki towarzyszą nie tylko wyjątkowe okoliczności przyrody, ale także skrzydlaci kibice - dzikie kaczki, majestatyczne czaple siwe, czy śnieżnobiałe łabędzie. Spływ kajakowy rzeką Wkrą to możliwość ucieczki od miejskiego zgiełku, wprost w ramiona imponującej natury. Polska jest piękna, przekonajcie się sami!