Rzeka Narew i jej dopływy. Ciekawe miejsca w jej biegu.
- Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
Narew to jedna z najdłuższych rzek w Polsce, będąca znaczącym dopływem Wisły. Jej łączna długość to 484 kilometry, z czego znaczna większość, czyli 448 kilometrów płynie w Polsce. Źródło rzeki znajduje się na terenie Białorusi, dokładnie we wschodniej części Puszczy Białowieskiej. Tym, co przede wszystkim charakteryzuje Narew, jest duża ilość jej rozgałęzień; tak kształtujące się rzeki nazywane są anastomozującymi.
Za jedno z najpiękniejszych miejsc, przez które przepływa rzeka Narew, uznaje się odcinek od Suraża do Rzędzian, gdzie urzeka ona licznymi i krętymi rozgałęzieniami i korytami oraz rozległymi trzcinowiskami. Do najważniejszych dopływów Narwi należą: Bug, Biebrza, Pisa, Rozoga, Supraśl, Omulew, Orzyc, Pełka, Wkra, Narewka, Ślina oraz Rządza.
Narew to rzeka o naturalnym charakterze - meandrująca, zmieniająca kierunek, tworząca liczne rozlewiska na niemal całej swojej trasie. Sama w sobie stanowi niezwykły obraz piękna natury, który skutecznie przyciąga licznie odwiedzających turystów. Rzeka ma także swoje wyjątkowe punkty - miejsca, w których w malowniczy sposób łączy się z poszczególnymi dopływami, jak również urokliwe miejscowości i ciekawe miasta, przez które przepływa.
Do najważniejszych, wartych odwiedzenia miejscowości, przez które przepływa rzeka Narew, zaliczyć należy Łomżę, Pułtusk, Ostrołękę, Drozdowo, Strękową Górę, Tykocin, Suraż, Siemianówkę, Wiznę, Choroszcz, Serock oraz Nowy Dwór Mazowiecki.
Na szczególną uwagę zasługuje z pewnością Narwiański Park Narodowy, który dzięki imponującym rozlewiskom Narwi nazywany jest Polską Amazonią. Sam park to powierzchnia 6810,23 ha. Otulina parku obejmuje powierzchnię 15 408 ha. Roślinność parku to przede wszystkim flora bagienna, natomiast do najważniejszych przedstawicieli świata zwierząt zamieszkujących jego tereny zalicza się bobry, jelenie, łosie, gronostaje, bieliki zwyczajne, traszki oraz kumaki nizinne.
Wyjątkowym miejscem na trasie Narwi jest także Tykocin, nierzadko określany mianem perły Podlasia. W mieście zwiedzić można między innymi przepiękny kościół barokowy pod wezwaniem Świętej Trójcy wraz ze znajdującymi się w nim zabytkowymi organami, a także wyjątkowe okazy architektury drewnianej wokół rynku oraz dobrze zachowaną synagogę. Swoim wyjątkowym urokiem i niezwykłym klimatem zachwyca także Supraśl - miejscowość zlokalizowana w miejscu, gdzie Narew łączy się z dopływem o tej samej nazwie. Znajdują się tu pozostałości jedynej w Polsce cerkwi gotycko-bizantyjskiej o charakterze obronnym.
Rzeka Wkra uznawana jest za jeden z najważniejszych, jak również szczególnie malowniczych dopływów Narwi. Jej całkowita długość wynosi 249 kilometrów, natomiast źródła rzeki znajdują się w pobliżu Nidzicy. Rzeka, ze względu na swój bieg, dzieli się na trzy główne odcinki. Są to: górny bieg, obejmujący tereny między źródłem rzeki a ujściem Szkotówki, środkowy bieg, będący odcinkiem między ujściem Szkotówki a ujściem Swojęcianki, dolny bieg, biegnący od ujścia Swojęcianki do ujścia Narwi.
Najważniejsze miasta położone nad Wkrą to Nidzica, Działdowo, Zieluń, Bieżuń, Bolęcin, Sobieski, Joniec, Kosewko, Pomiechówek oraz Nowy Dwór Mazowiecki, gdzie rzeka uchodzi do Narwi. W wodach Wkry naturalnie występują liczne gatunki ryb, między innymi okoń, boleń, leszcz, kleń, szczupak, czy jaź.
Ze względu na swoje niezwykle malownicze i atrakcyjne otoczenie rzeka Wkra jest popularnym szlakiem kajakowym. Regularnie organizowane spływy obejmują wycieczki grupowe oraz indywidualne. Spokojna, a jednocześnie przepięknie położona rzeka, stanowi doskonałe miejsce nawet dla niedoświadczonych kajakarzy. Podczas spływów podziwiać można kolorowe pola, gęste lasy i ukwiecone łąki, a także niewielkie wysepki i ogromne głazy, stanowiące pozostałości po zejściu lodowca; w miejscowościach Sobieski, Bolęcin oraz Strzegowo podziwiać można ruiny starych młynów. Warto także wiedzieć, że tereny wokół Wkry stanowiły tło walk Bitwy Warszawskiej.
Przystanie kajakowe i wypożyczalnie kajaków znaleźć można wzdłuż trasy Wkry, w takich miejscowościach jak: Rydzyn Włościański, Sochocin, Sobieski, Joniec, Śniadówko oraz Pomiechówek.