Przejdź do treści

Fauna i Flora rzeki Wkry i okolic

 • Spływy Kajakowe Wkrą
  Spływy kajakowe na rzece Wkra tylko kilkadziesiąt minut drogi od Warszawy.
 • Grupowe i firmowe spływy kajakowe
  Organizujemy spływy Wkrą zarówno dla osób indywidualnych, grup zorganizowanych i firm.
 • Indywidualne spływy Wkrą
  Zapraszamy osoby indywidualne na organizowane przez nas spływy Wkrą.
 • Ciekawe trasy spływów do wyboru
  Kilka tras do wyboru różniących się poziomem trudności oraz czasem trwania.
 • Obserwuj dziką przyrodę nad Wkrą

Przyroda (fauna i flora) Wkry na odcinku od Jońca do Pomiechówka

Rzeka Wkra na odcinku od Jońca do Pomiechówka charakteryzuje się niezwykle spokojnym nurtem, który doskonale nadaje się do rozpoczęcia swojej przygody ze spływami kajakowymi. Dodatkowo miejsce, w którym się znajduje, jest znane z rzadko występujących gatunków zwierząt oraz roślin. Wkra to miejsce szczególnie przyjazne dla rodzin z dziećmi, szczególnie zainteresowanych łatwymi i łagodnymi trasami kajakowymi, na których można podziwiać przepiękną faunę i florę. Warto wiedzieć, że Dolina Wkry i Mławki została objęta programem Obszar Natura 2000 i jest objęty ochroną. Zdecydowanie jest to idealne miejsce na wypoczynek. Jaką przyrodę można podziwiać w tym wyjątkowym miejscu? Jakie zwierzęta można zobaczyć?

Na jakie zwierzęta można natrafić w dolinie rzeki Wkra?

Wkra jest rzeką, która przepływa przez województwo warmińsko-mazurskie, a swoje źródło ma w miejscowości Januszkowo. Na tym terenie naturalnie występują dwa niezwykle ważne w skali europejskiej zwierzęta, jakimi są bóbr oraz wydra. Każdy, kto chce zobaczyć te zwierzęta w ich naturalnym środowisku, a nie w ZOO, powinien wybrać się na spływy kajakowe właśnie po rzece Wkrze.

Nie tylko ci, którzy chcą zobaczyć wydrę czy bobra będą usatysfakcjonowani wyjazdem nad Wkrę. Jest to także doskonałe miejsce dla miłośników ornitologii i podglądania ptaków. W pobliżu tej rzeki mają swoje naturalne siedlisko aż 24 gatunki ptaków, a 10 z tych gatunków to gatunki zagrożone wyginięciem i umieszczone w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Wśród ptaków, które można zaobserwować w tym miejscu, znajdują się takie gatunki jak: błotniak łąkowy, derkacz, zimorodek, błotniak stawowy, błotniak zbożowy, łabędź krzykliwy, łabędź czarnodzioby, orlik grubodzioby, świergotek polny, czapla purpurowa, żuraw, bielik, rybitwa wielkodzioba, kropiatka, rybitwa rzeczna, siewka złota, lerka, batalion czy też bocian biały i czarny, bąk i uszatka błotna.

Przyroda - Fauna i Flora Wkry na trasie spływów kajakowych Szczypiorno
Jaka flora jest widoczna przy rzece Wkra, na trasie od Jońca do Pomiechówka?

Oczywiście nie tylko miłośnicy zwierząt doskonale spędzą czas przy rzece Wkra. Trasa od Jońca do Pomiechówka bogata jest także w różnorodną roślinność. Przede wszystkim na tym terenie można zobaczyć grąd środkowoeuropejski oraz lasy łęgowe. Nic więc dziwnego, że spływy kajakowe Wkrą cieszą się tak dużym wzięciem nie tylko wśród turystów, ale także mieszkańców tych terenów.

Na trasie rzeki Wkra, która przebiega nie tylko przez Joniec i Pomiechówek, ale także przez Sochocin, Szczypiorno czy Borkowo można uświadczyć bardzo stare – mające nawet do 90 lat, drzewa takie jak jesion czy olcha. Można także zobaczyć świerki i wiązy szypułkowe. Całość prezentuje się naprawdę bardzo malowniczo.

Przyroda - Fauna i Flora Wkry na trasie spływów kajakowych
Jak spędzić wolny czas w tak malowniczym miejscu?
Spływy Kajakowe rzeką Wkrą - Joniec - Szczypiorno - Pomiechówek

Najpopularniejszym typem spędzania wolnego czasu dla osób chcących zobaczyć przepiękne widoki są spływy Wkrą. Dzięki temu, że rzeka ta posiada naprawdę delikatny nurt, idealnie nadaje się na rozpoczęcie przygody z kajakarstwem. Kajaki w takich miejscowościach, jak Pomiechówek są często wypożyczane nie tylko przez grupki znajomych, ale także przez rodziny z dziećmi. I chociaż dla tych drugich polecane są krótsze, mniej męczące trasy takie jak ta Borkowo-Szczypiorno czy też Borkowo- Pomiechówek. Trasy te wymagają od dwóch do czterech godzin na przepłynięcie. Ta druga trasa prowadzi przez rezerwat przyrody Dolina Wkry. Najdłuższa trasa to z kolei Joniec-Pomiechówek i aby ją przepłynąć trzeba zarezerwować około sześciu do ośmiu godzin.

Każdy, kto decyduje się na kajaki i przepłynięcie dowolnej trasy od Jońca do Pomiechówka, zachwycony jest bajeczną atmosferą całej trasy. Ogromną zaletą jest przede wszystkim łagodność rzeki Wkry, która pozwala na dokładne przyjrzenie się całemu otoczeniu. Zdecydowanie warto chociaż raz w życiu wybrać się na spływ kajakowy właśnie po rzece Wkrze, aby przekonać się o tym, że kajakarstwo nie musi być sportem wyczynowym i może sprzyjać podziwianiu przyrody.